63

چهار باغ شیرین در رسانه ها : هویت تاریخی فرهنگی مشهد در قالب طرح چهارباغ شیرین احیا می‌شود

چهار باغ شیرین در رسانه ها : هویت تاریخی فرهنگی مشهد در قالب طرح چهارباغ شیرین احیا می‌شود

به نقل از روابط عمومی طرح چهار باغ شیرین، سید مرتضی شهابی اظهار کرد: در راستای اجرای طرح جامع و تفصیلی مشهد با هدف توسعه متوازن و پیشرفت جنوب شرق مشهد، از ظرفیت اراضی شرکت شیرین استفاده شده است.

مدیر پروژه چهارباغ شیرین ادامه داد: این اراضی حدود ۷۱۳ هکتار است که بخشی از آن در محدوده قانونی مشهد و بخشی از آن در حریم مشهد قرار گرفته است، که برای حدود ۱۵۰ هکتار از این اراضی کاربری های متفاوت از جمله فضای سبز، تاسیسات شهری، کاربری های عمومی و انتفاعی و غیرانتفاعی و درمانی تعریف شده است.

وی با بیان این که طرح در اراضی ۷۱۳ هکتاری کارخانه قند شیرین مشهد اجرا می‌شود، تصریح کرد: با توجه به این که مشهد به سمت غرب توسعه پیدا کرده و در غرب توسعه یافته اما در جنوب شرق و شرق کمتر توسعه یافته است و در عمل مشهد نامتوازن توسعه یافته است و از طرفی این بخش از مشهد ظرفیت‌های بالایی دارد که استفاده نشده اکنون از این فرصت برای توسعه استفاده می‌شود.

شهابی گفت: در جلسات متعدد به این نتیجه رسیدیم که از اراضی شیرین برای توسعه این بخش از مشهد استفاده کنیم، در مجموع ۱۵۳.۵ هکتار برای توسعه این منطقه مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد، که ما تلاش کردیم در این پروژه‌ها عدالت را رعایت کنیم و برای تمامی دهک‌ها واحدهای اقامتی ایجاد کنیم، هم چنین توسعه زیرساخت‌های زیارتی یکی دیگر از اهداف اجرای این پروژه‌ها بوده است.

مدیر پروژه چهارباغ شیرین عنوان کرد: ۵۶ هکتار از این اراضی به پروژه باززنده‌سازی محله چهار باغ مشهد با استفاده از المان‌‌های معماری اسلامی و به ویژه معماری مشهد اختصاص یافته است.

وی تصریح کرد: با توجه به این که پروژه چهار باغ شیرین در کنار مسیر مهم‌ترین ورودی و خروجی مشهد قرار گرفته است، تلاش این است که به عنوان یک نماد معماری مشهد به زائران و مسافران معرفی شود و هویت فراموش شده معماری مشهد را احیا کنیم.

شهابی به دیگر بخش‌های طرح توسعه این منطقه از مشهد در اراضی شرکت شیرین اشاره کرد و گفت: در راستای ایجاد تعادل در سکونت اقشار و دهک‌های مختلف درآمدی در کنار این پروژه ۷.۵ هکتار اراضی را به پروژه اقامتی یک هزار و ۸۵۰ واحد زیرساخت و توسعه فیزیکی مقدمات احداث آن آغاز شده و مجوزهای لازم از کمیسیون ماده ۵ اخذ شده است، که این واحدهای مسکونی با مساحت‌های کمتر از ۱۱۰ مترمربع خواهد بود که در توان اقشار و دهک‌های با درآمد پایین باشد البته خدمات عمومی این بخش با خدمات عمومی بخش‌های دیگر چهار باغ تفاوتی ندارد.

مدیر پروژه چهارباغ شیرین با بیان این که علاوه بر این حدود ۹۳ هکتار زمین ما به ازای عوارض ورود به محدوده به شهرداری مشهد واگذار شده است، اظهار کرد: حدود ۱۹ هکتار آن به بیمارستان ۶۶۰ تختخوابی شیرین و مرکز خدمات سلامت شرق مشهد تبدیل می‌شود که زمین به شهرداری تحویل و شهرداری با مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد این زمین را برای ساخت بیمارستان به دانشگاه علوم پزشکی مشهد واگذار کرده است.

وی با بیان این که ۴۵ هکتار از این اراضی برای فضای سبز و تأسیسات شهری اختصاص یافته است، تصریح کرد: این فضای سبز و تأسیسات شهری این محدوده از مشهد را در مسیر ریل‌گذاری توسعه پایدار قرار می‌دهد.

شهابی یادآور شد: این اقدامات به کمک توسعه محله طرق نیز کمک می‌کند، براساس توافق صورت گرفته با شهرداری ۱۲ هکتار از این اراضی برای بازآفرینی منطقه طرق استفاده می‌شود.

مدیر طرح چهار باغ شیرین یادآور شد: مذاکرات با شهرداری ۲ سال زمان برده است و مصوبه کمیسیون ماده ۵ دریافت شده و از سوی شورای عالی شهرسازی و معماری مصوبه ابلاغ شده است و در طرح‌های جامع و تفصیلی مشهد نیز لحاظ شده است.

وی در پاسخ به سؤالی درباره حفظ باغ اظهار کرد: براساس طراحی صورت گرفته نه تنها باغ حفظ می‌شود بلکه فضای سبز باغ با توجه به مالکیت‌های خصوصی که پیدا می‌کند و برنامه‌ریزی که صورت می‌گیرد، از کیفیت بیشتری برخوردار می‌شود و احیا می‌شود با توجه به این که در حال حاضر بیش از سه میلیارد تومان نگهدار این باغ هزینه داشت اما عایدات‌اش به این اندازه نبود و از طرفی در محدوده شهری قرار داشت، بهترین تصمیم این بود که با حفظ کاربری باغی شرایط بهره‌برداری از آن تغییر کند و به صورت مطلوب استفاده و بهره‌برداری شود.

شهابی گفت: در این پروژه قطعات دو هزار متری است و فقط به میزان ۱۰ درصد آن بنا ایجاد می‌شود.

مدیر پروژه چهار باغ شیرین تصریح کرد: آماده‌سازی زیرساخت‌ها ۱۰ ماه و کل پروژه بین ۲ تا ۳ سال زمان می‌برد و منابع ساخت از فروش قطعات زمین انجام می‌شود، بخشی از درآمدهای این مکان صرف ساخت پروژه می‌شود.

وی با بیان این که منابع مالی لازم برای اجرای مشاعات و بخش‌های عمومی طرح تأمین شده است، افزود: حدود ۱۵۰ میلیارد تومان هزینه اجرای زیرساخت‌ها می‌شود و حدود هزار میلیارد تومان اعتبار این پروژه است و در مجموع برای دو هزار نفر اشتغال ایجاد می‌‌کند.

شهابی درباره حجم سرمایه‌گذاری اظهار کرد: ۵ هزار متر مربع ابنیه عمومی پیش‌بینی شده که با بهترین کیفیت ساخته می‌شود و برای ایجاد این ابنیه و تأسیسات و مشاعات و زیرساخت‌ها ۱۵۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است.

مدیر پروژه چهار باغ شیرین به شرایط سرمایه‌گذاری در این منطقه اشاره کرد و گفت: شرایطی فراهم شده است تا برخی از افرادی که از کشورهای همسایه و هم‌وطنان که به زیارت مشرف می‌شوند می‌توانند در این پروژه واحد اقامتی خریداری کند.

وی گفت: کانسپت پروژه براساس باغ ایرانی است که چهارباغ سازی یکی از سبک‌های باغ‌سازی ایرانی است، با مطالعه تاریخ و معماری مشهد به چهار باغ در دوره تیموری رسیدیم و طرح و ایده کلی پروژه را باززنده‌سازی محله چهار باغ مشهد قرار دادیم و قرار شد، همان المان‌ها و معماری را در محدوده ۵۶ هکتاری اجرا کنیم.

شهابی با اشاره به معبر اصلی به عرض چهارده متر که از مرکز پروژه می‌گذرد که همان طوری که در معماری ایرانی مسیر آب را داریم و در گذشته هم در بالا خیابان مشهد نهری آب جاری به نام گلسب را داشته‌ایم که از بالا خیابان به پایین خیابان می‌آمده است ما نیز سعی کردیم از این عناصر و المان‌ها بهره بگیریم و در این مسیر استفاده کنیم.

مدیر پروژه چهار باغ شیرین افزود: در طول مسیر و در محله چهارباغ میدانی به نام میدان سرسنگی داشته‌ایم که این میدان نیز بازنمایی و باززنده‌سازی شده است.

وی گفت: در دوره‌های بعد(دوره افشاریه) در این محله چهار باغ کوشکی به نام هشت بهشت وجود داشته است که در دوره قاجاریه تخریب شده است، این کوشک را در انتهای مسیر پیاده‌سازی می‌کنیم و کاربری‌هایی مانند رستوران و سالن‌های چند منظوره البته با همان معماری ایرانی اسلامی طراحی شده است.

شهابی ادامه داد: در شمال پروژه مجموعه ورزشی، مجموعه بازی کودکان، چوگان میدان شامل سوارکاری ۵ هزار متر، زمین‌های ورزشی و حمام ایرانی پیش‌بینی شده است.

مدیر پروژه چهارباغ شیرین افزود: در قسمت جنوبی پروژه مجموعه خدماتی با طراحی عمارت کلاه فرنگی طراحی شده، پیاده راه سلامت با بیش از دو کیلومتر طول و مسیر دوچرخه‌سواری به طول چهار کیلومتر پیش‌بینی شده است.

وی گفت: چهار باغ شیرین شامل ۲۰۰ قطعه دوهزارمتری است که ۲۰۰ مترمربع در دو طبقه از دوهزار متر بنا احداث می‌شود.

شهابی با اشاره به امکانات این مجموعه تصریح کرد: این مجموعه برای سکونت دائم پیش‌بینی شده و تمام امکانات شامل آب و برق، گاز، تلفن و شبکه فاضلاب را خواهد داشت.

مدیر پروژه چهارباغ شیرین به دسترسی‌های این پروژه اشاره کرد و گفت: این پروژه در مکان قرار گرفته است که با حداقل زمان ممکن امکان دسترسی به حرم مطهر رضوی و بزرگراه‌های مختلف فراهم است و ساکنان برای رسیدن به مقاصد تقریبا با هیچ گره ترافیکی مواجه نیست.

وی هم چنین درباره یکی از مهم‌ترین المان‌های مشهد قدیم اظهار کرد: در این پروژه دروازه سراب و بالا خیابان و عمارت چهار سوق و ساختمان هشت بهشت را که دیگر اثری از آن‌ها نیست را هم می‌سازیم.

شهابی گفت: در راستای ملاحظات زیست محیطی این شهرک اولین شهرک خودپایای ایران خواهد بود که انرژی‌های آن از جمله برق را با پنل‌های خورشیدی تأمین می‌شود و فاضلاب بازچرخانی می‌شود.

گفتنی است؛ پروژه چهارباغ شیرین در اراضی شرکت صنعتی و کشاورزی شیرین در خروجی مشهد در حاشیه بزرگراه شهید شوشتری کیلومتر یک قرار دارد.

منابع :

مشهد فوری

ایسنا

فارس

ایرنا

باشگاه خبرنگاران جوان

رویداد ایران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *